DigitalOcean ve VestaCP Panel Kurulumu


Merhaba sevgili dostlar,

Bu yazımda son zamanlarda oldukça popüler olan DigitalOcean üzerinde bir sunucu oluşturmayı, bu sunucu üzerinde (Ubuntu 16.04.1) bir panel (VestaCp) kurulumunu, ve daha sonra bu panel üzerinden alan adımı entegre edip, barındırmayı anlatacağım. Umarım aydınlatıcı bir yazı olur, sorular için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

DigitalOcean üyesi değilseniz, burayı tıklayarak referansımla üye olabilirsiniz, böylece her ikimiz de 10 dolar değerinde kredi kazanabiliriz.

İlk adım olarak DigitalOcean üyesi olduğunuzu varsayarak, üstteki “Create Droplet” kısmına tıklayarak bir sunucu için ilk adımımızı atıyoruz. Dilediğiniz distribution (bu kısımda ben Ubuntu seçiyorum.) plan ve datacenter bölgesini seçtikten sonra Create butonuna basıyoruz. Sunucunuz yaklaşık 1 dakika içinde hazır olacak ve mail adresinize sunucu IP’si, kullanıcı adınız ve şifreniz iletilecek.

Başlamadan önce domain servis sağlayıcı şirketinizden, alan adınızı DigitalOcean nameserver’larına yönlendirin; ben Godaddy kullanıyorum. Birçok sağlayıcıda işlem aynıdır. Nameserver kısmına,

ns1.digitalocean.com

ns2.digitalocean.com

ns3.digitalocean.com

yazıyoruz. Şimdi alan adımızı DigitalOcean’daki sunucumuza ekleyelim.
Sunucumuzun yan kısmında bulunan Manage’ye tıklayıp, ardından Add Domain’e tıklayarak kendi alan adımızı ekliyoruz. Ve, bir A kaydı oluşturarak, doğrudan alan adınızı sunucu IP’nize bağlıyorsunuz. Bunu hostname kısmına @ value kısmında da sunucunuzu seçerek yapabilirsiniz.

 

 

Şimdi kuracağımız VestaCP paneli için de bir A değeri oluşturalım, hostname kısmı için panel , value kısmı için de yine sunucumuzu seçelim. Şimdi bir de CNAME kaydı oluşturalım, hostname kısmına www value kısmına ise siteadresiniz.net yazalım. Böylece kayıtları tamamladık.

 

Ve şimdi başlıyoruz! Hadi biraz terminal görelim. Bu noktada, Linux kullanıcıları doğrudan Terminal üzerinden işlemleri gerçekleştirebilirler. Windows kullanıcıları ise Putty gibi bir client’e ihtiyaç duyacaklar.
Terminal ekranımıza öncelikle şu komutu yazarak, uzaktaki sunucumuza bağlanıyoruz,

ssh -l kullaniciadi sunucuipadresi

genellikle şu halde

ssh -l root 111.11.111.11 gibi.

Sunucumuza bağlandıktan sonra sunucu doğrudan şifremizi değiştirmemizi isteyecektir. Öncelikle varolan şifrenizi girin. Bu noktada yapıştırabilir, yahut klavyenizden yazabilirsiniz. Ekranda bir imleç ya da harf görmeyeceksiniz. Yeni şifrenizi iki kez yazacağınız için bu durum bir sıkıntı değil.

Şifremizi değiştirdiğimize göre panel kurulumuna hazırız, öncelikle,

curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh

komutunu verelim. Ardından da,

bash vst-install.sh -f

komutunu verip. E-mail adresimizi, FQDN hostname kısmına panel.siteadresimiz.com yazıp VestaCP kurulumunu başlatalım.

Kurulum yaklaşık 10 dakika sürüyor. Kurulum sonucunda ise terminal ekranında kurulumun tamamlandığına dair yazıyı, panel adresimizi, VestaCP kullanıcı adı ve şifremizi göreceğiz. Terminali kapatmadan önce şifrenizi bir dosyaya kopyalamanız iyi olur. Giriş yapar yapmaz da değiştirebilirsiniz.

panel.siteadresimiz.com:8083 adresinden VestaCp paneline erişebiliriz. Erişimden hemen sonra, Users başlığından admin şifremizi ve default nameserver’larımızı değiştirebiliriz. Şimdi sıra geldi, bir alan adı ekleyip, alan tahsis etmeye. Web başlığı altındaki yeşil artı butonuyla alan adımızı ekleyebiliriz. Alan adımızı, IP adresimizi (sunucu IP’sini seçin), Advanced Options kısmından da ftp kullanıcı adını ve şifresini tanımlayıp Add butonu ile alan adımızı tanımlıyoruz.

Bu noktada bir FTP uygulamasına ihtiyacımız var, ben Filezilla kullanıyorum. Filezilla’yı açıp sunucu IP’miz, tanımladığımız ftp kullanıcı adı olan admin_okul ve 123456 şifremiz ile bağlanıyoruz.

Ve hazırız! Bir index.html dosyası upload edip, test edelim.

Her şey yolunda. Bu günlük bu kadar, kolay gelsin!

Dipnot: Bu sayfadaki verileri kullanılan sunucu, imha edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir