WordPress Sitemap XML Hatası ve Çözümü

Merhabalar,

Aslında bu tarz çözüm yazıları yazmak pek aklımda yok ancak, interneti altüst edip de bir sorunu çözemeyince ekleme yapmadan edemiyorum.

Yoast SEO gibi SEO eklentilerinin oluşturduğu site haritalarında bu soruna rast geliniyor. Yakın zamanda ben de bu sorunu yaşadım, sitemap sayfanızda aşağıdaki gibi bir sorun oluşuyor ve haliyle site haritanız kullanılmaz hale geliyor.

This page contains the following errors :

error on line 2 at column 6: XML declaration allowed only at the start of the document

Below is a rendering of the page up to the first error.

Birçok sitede bu sorunun kodlarda oluşan karakter hataları veya boşluklardan kaynaklandığı söylenilmiş. Ancak birçok dosyayı göz yordamıyla analiz edip bu hataları bulmak ne yazık ki mümkün değil.

Çözüm

Bu noktada bu soruna sebep olabilecek eklenti/temayı bulmamız gerekiyor. Eğer ki aktif olarak kullandığınız temada site haritanız daha önce çalışıyorsa, doğrudan eklentilere bakabilirsiniz. Yoast’ın çözüm sayfasında zaten bu konuya değinilmiş. Son zamanlarda yüklediğiniz, soruna sebep olduğunu düşündüğünüz eklentileri devre dışı bırakarak sitemap sayfanıza yeniden ulaşmayı deneyin.

Benim sitemde soruna sebep olan eklenti Wp Optimize isimli eklenti idi. Eğer WordPress sisteminizde bu eklenti yüklü ise doğrudan devre dışı bırakarak sorunu çözebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir